Ready to Go Places! Moja przygoda z International Graduate Programme Grupy HEINEKEN

Do 9 lutego trwa rekrutacja na International Graduate Programme (IGP) Grupy HEINEKEN. O tym dlaczego warto podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił w rekrutacji opowiada Dominika Rychlewicz, która studiowała w Warszawie, a od września 2017 pracuje w ramach IGP w Amsterdamie.

Co sprawiło, że zdecydowałaś się wziąć udział w rekrutacji na International Graduate Programme (IGP)?

Ostatnio coraz więcej firm oferuje programy dla absolwentów rozpoczynających swoją karierę zawodową. Uważam, że taka ścieżka jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na horyzontalny rozwój. Zamiast zawężania się na samym początku kariery, mam szansę poznać każdy z kluczowych obszarów w ramach Commerce. Wierzę, że to zaowocuje na dalszych etapach kariery i pozwala na bardziej elastyczną ścieżkę. Ponadto, wydaje mi się, że nie jestem jedyną osobą, która w wieku 24 lat nie jest pewna, co chce robić przez resztę życia!

Należy pamiętać, że to Grupa HEINEKEN nadaje rytm International Graduate Programme przez 3 lata. Uczestnicy programu mają pośredni wpływ na przydział projektów – finalna decyzja nie zależy tylko od moich preferencji, ale także od potrzeb biznesowych w danym momencie, dlatego warto zachować elastyczność i otwarty umysł. Grupa HEINEKEN ma naprawdę dużo do zaoferowania. Uczestnik programu ma szansę uczyć się od najlepszych, zrozumieć jak działają różne rynki oraz odkryć nowe miejsca na całym świecie absolutnie nie martwiąc się o takie sprawy jak mieszkanie, wizy, loty czy szczepionki.

 

Co studiowałaś i jakie miałaś wcześniejsze doświadczenie? Czy kierunek studiów jest istotny jeśli chcemy wziąć udział w rekrutacji na International Graduate Programme?

Jeśli chodzi o studia licencjackie studiowałam Metody Ilościowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, natomiast podczas studiów magisterskich zrealizowałam program podwójnego dyplomu: Finanse w SGH oraz CEMS MIM. Podczas studiów zdobywałam doświadczenie zawodowe w zakresie finansów i E-Commerce.

Co ważne, jeśli chodzi o wybór ścieżki International Graduate Programme, kierunek studiów nie jest decydujący. Ja natomiast wiedziałam od początku, że jestem najbardziej zainteresowana obszarem Commerce. Niemniej jednak mogłabym bez problemu ubiegać się również o stanowisko w HR czy finansach.

 

Czego do tej pory nauczyłaś się będąc uczestniczką programu?

Pomimo tego, że rozpoczęłam ten program zaledwie kilka miesięcy temu (we wrześniu 2017 roku), International Graduate Program dał mi już naprawdę wiele! Swoją przygodę z HEINEKEN’em rozpoczęłam od projektu w centrali w Amsterdamie. To niesamowite móc bezpośrednio współpracować z doświadczonymi osobami z całego świata – można czerapać zarówno wiedzę jak i inspirację na każdym kroku.

 

Wiemy, że dopiero rozpoczęłaś swoją przygodę w Grupie HEINEKEN, ale czy przez te kilka miesięcy miałaś już może szansę zastanowić się nad tym gdzie się widzisz po ukończeniu programu?

Po ukonczeniu IGP, planuję ubiegać się o stanowisko w Grupie HEINEKEN. Bardzo ciężko przewidzieć, co przyniosą te kolejne lata, ale myślę, że po trzech projektach w różnych krajach, często na różnych kontynentach, świetnie odnalazłabym się w Grupie Żywiec.

 

Czym się interesujesz? Jak spędzasz czas po pracy?

Uwielbiam podróżować, to pozwala mi naładować baterie i w pełni się zregenerować, najlepiej z plecakiem i codziennie odkrywając nowe miejsca. Nigdy nie byłam typem sportowca, ale lubię spędzać czas aktywnie – zimą na nartach, a latem uprawiając wakeboarding.

Po pracy lubię spotykać się ze znajomymi i odkrywać ciekawe kawiarnie oraz puby – w Amsterdamie każdy znajdzie coś dla siebie. Moją ulubioną dzielnicą jest de Pijp z klimatycznymi, wąskimi uliczkami, które tętnią życiem o każdej porze dnia.

 

Komu poleciłabyś ten program?

Poleciłabym IGP osobom, które nie boją się wyzwań i są ciekawe jak pracuje się w międzynarodowym środowisku na różnych rynkach. Wydaje mi się, że istotna jest również cierpliwość. Program przyniesie wiele cudownych i niezapomnianych chwil, ale na pewno pojawią się  momenty, kiedy będzie ciężko – przyczyny mogą być różne, każdy odnajduje się w danym środowisku w inny sposób. Niemniej jednak, wierzę, że finalnie każde doświadczenie czegoś nas uczy i warto podjąć to wyzwanie.

 

Ostatnio coraz więcej firm oferuje programy dla absolwentów rozpoczynających swoją karierę. Czym wyróżnia się International Graduate Programme?

IGP z pewnością różni się od innych programów tym, że możliwe jest naprawdę wszystko! Grupa HEINEKEN jest firmą obecną na całym świecie – Twoja rotacja może odbywać się na przysłowiowym końcu świata  (Papua-Nowa Gwina, Nowa Kaledonia…dlaczego nie?). IGP obejmuje trzy roczne projekty z założeniem jednego roku na rynku rozwijającym się, na rynku rozwinętym oraz w centrali. Oprócz różnych lokalizacji, zmieniany jest również obszar w ramach wybranej funkcji (np. w ramach Commerce mogę spodziewać się projektów z zakresu sprzedaży, trade marketingu czy brand managementu). Ja swoją przygodę rozpoczęłam od działu Innowacji w głównej siedzibie HEINEKEN’a w Amsterdamie.

 

No dobrze, to na koniec zdradź nam jak pracuje się w Amsterdamie?

Pracuje mi się świetnie! Bardzo odpowiada mi styl pracy Holendrów – bezpośrednia komunikacja, efektywność oraz współpraca zespołowa pozwala na zachowanie równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym. Decydując się na ten program, trzeba jednak pamiętać, że czasami różnice kulturowe mogą być wyzwaniem w codziennej pracy. Pomimo tego uważam, że to wyzwanie, które warto podjąć, bo doświadczenia tego typu pozwalają nam się rozwijać na różnych płaszczyznach.

PODAJ ROK URODZENIA

Grupa Żywiec to odpowiedzialny producent piwa. Nasza strona dostępna jest tylko dla osób pełnoletnich.