Grupa Żywiec uruchomiła nowoczesne Centrum Dystrybucji

Na terenie Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu powstało jedno
z najnowocześniejszych Centrów Dystrybucji Grupy Żywiec. Inwestycja była niezwykle ważna dla zaspokojenia rosnących wymagań rynku. W ciągu roku Centrum Dystrybucji może obsłużyć 1,2 miliona hektolitrów piwa, czyli około 240 milionów butelek piwa pojemności 0,5 litra. To już druga tak istotna inwestycja zrealizowana przez Grupę Żywiec w ostatnich 12 miesiącach. W grudniu 2014 roku Spółka otworzyła również Centrum Dystrybucji w Warce. Łączna wartość tych dwóch inwestycji to kilkadziesiąt milionów złotych.

Budowa Centrum Dystrybucji na terenie Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu, rozpoczęła się w połowie 2014 roku i zakończyła sukcesem już po 261 dniach. Oddany do użytku obiekt jest w pełni przyjazny środowisku i wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie logistyki i dystrybucji. Napędzane silnikami elektrycznymi pojazdy, poruszające się po obiekcie, mają do dyspozycji aż 9,5 tysiąca m2 dróg i placów. Towary trafiają z pojazdów do Centrum Dystrybucji przy pomocy 8 nowych doków załadowczych. Dzięki takim rozwiązaniom łączna ilość przyjętych i wysłanych pojazdów wyniesie prawie 16,5 tysiąca rocznie. Na powierzchni 8 400 m2 Grupa Żywiec jednocześnie może składować 65 tysięcy hektolitrów piwa.

Jest to kolejna zrealizowana z sukcesem inwestycja Grupy Żywiec w Polsce, która świadczy o sprawnej realizacji strategii naszej firmy i dostosowywania jej modelu do panujących warunków na coraz bardziej wymagającym rynku. Logistyka jest jednym z najważniejszych elementów składowych prowadzonego przez nas biznesu, dlatego cieszę się, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, możemy jeszcze sprawniej i szybciej dystrybuować nasze produkty — podkreślał podczas otwarcia Guillaume Duverdier, Prezes Zarządu Grupy Żywiec.

Zakończona inwestycja jest doskonałym przykładem umiejętnego łączenia tradycji, związanej z rozwojem browarnictwa w Żywcu, z innowacyjnym podejściem do prowadzenia działalności gospodarczej przez Grupę Żywiec. Postępowanie takie umożliwia wzrost obrotów przy jednoczesnym poszanowaniu interesów społeczności lokalnej, w tym poprzez tworzenie bezpośrednio i pośrednio nowych miejsc pracy.

Powstanie Centrum Dystrybucji w Żywcu jest również potwierdzeniem polityki proekologicznej Grupy Żywiec. Obiekt już dziś spełnia wysokie normy unijne, które w dużej części obowiązywać będą od 2020 roku. Nowoczesna, zwarta i szczelna konstrukcja obniża zapotrzebowanie na energię grzewczą. Centrum Dystrybucji Grupy Żywiec korzysta z ekologicznej energii pochodzącej ze spalarni biogazu
i wymienników ciepła, a około 45 proc. zapotrzebowania na ogrzanie wody użytkowej pochodzi z paneli solarnych.

Inwestycje realizowane przez Grupę Żywiec wykorzystują, ale także zwiększają potencjał gospodarczy Śląska i Podbeskidzia. W województwie śląskim zaangażowanie Grupy Żywiec jest bardzo znaczące. Spółka posiada w tym województwie m.in. centra dystrybucji, Arcyksiążęcy Browar w Żywcu oraz Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie i obsługuje dziesiątki tysięcy partnerów biznesowych. Bezpośrednio od firmy do budżetów jednostek samorządów terytorialnych województwa śląskiego wpłynęło w 2013 roku 11 mln zł. W sumie dzięki podatkom i składkom wpłacanym przez przedsiębiorstwa powiązane, budżety samorządowe w województwie śląskim wzbogaciły się o 25,8 mln zł. Największe wpływy z tytułu działalności Grupy Żywiec trafiają do budżetu gminy Żywiec i w 2012 roku wyniosły ponad 6,5 mln zł. Ponad to dzięki działalności Spółki do budżetu miasta Cieszyna w tym czasie wpłynęło około 460 tys. zł. Pozostałe gminy Śląska wzbogaciły się o 13,1 mln zł, a budżet województwa i powiatów odpowiednio o: 2,9 mln zł i 2,7 mln zł. W 2013 roku, w województwie śląskim, Grupa Kapitałowa Żywiec wygenerowała bezpośrednio zatrudnienie dla ponad 1100 osób.

Całkowita wartość dodana generowana przez spółkę w 2013 r. przekroczyła
4,65 mld zł, a Grupa Żywiec oraz przedsiębiorstwa z powiązanych branż wpłaciły do budżetu państwa 2,5 mld zł podatków. Za sprawą Grupy Żywiec pracę w 2013 r. miało w Polsce 36,5 tys. osób, przy czym na samą Grupę przypada prawie 4,5 tys. zatrudnionych.

 

PODAJ ROK URODZENIA

Grupa Żywiec to odpowiedzialny producent piwa. Nasza strona dostępna jest tylko dla osób pełnoletnich.