Browar Leżajsk

Istniejący od 1978 roku browar w Leżajsku jest spadkobiercą wielowiekowej tradycji warzenia piwa. Już bowiem w 1525 roku, za sprawą królewskiego przywileju nadanego przez samego Zygmunta I Starego, wzniesiono tu pierwszy browar, który mimo licznych wojen i pożarów przetrwał aż do drugiej połowy XIX wieku. Dziś browar, od 2004 roku będący częścią browaru żywieckiego, należy do Grupy Żywiec (koncern Heineken).

W Leżajsku od samego początku postawiono na jakość. Dzięki temu, browarowi bardzo szybko udało się wejść do grona najlepszych producentów piwa i sprawić, że leżajskie piwo stało się najbardziej znanym trunkiem w południowo-wschodniej Polsce. Poza sztandarowym Leżajskiem produkowano tu zresztą piwo kilkunastu innych marek.

Dziś, kilkadziesiąt lat później, browar opuszcza − jakżeby inaczej − regionalna marka Leżajsk Pełne (lekkie, orzeźwiające piwo z wyraźnym aromatem chmielu i charakterystyczną nutką goryczki). I mimo upływającego czasu jedno wydaje się niezmienne − doskonała jakość leżajskiego piwa, które było wielokrotnie nagradzane w konkursach piw organizowanych przy okazji imprez odbywających się w Polsce i zagranicą (m.in. podczas Targów w Lizbonie, Targów w Lipsku, Chmielaków Krasnystawskich, Polagry, Jesiennych Spotkań Browarników).

Za wysoką jakością leżajskiego piwa kryją się oczywiście, trwające od początku lat 90., liczne inwestycje i procesy modernizacyjne, dotyczące zarówno technologii, jak i zarządzania. Ich efektem i potwierdzeniem są m.in.: certyfikat systemu zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001, certyfikat systemu certyfikat systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności  zgodny z FSSC 22000, certyfikat systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001 oraz BHP zgodny z wymogami normy OHSAS 18001. W 2008 roku browar nagrodzono certyfikatem „Excellent Quality Organization”, specjalnym wyróżnieniem Bureau Veritas Certification dla najlepiej zarządzanej firmy. W 2010 roku Browar w Leżajsku otrzymał Brązową Nagrodę TPM (Total Productive Managment) – najwyższe wyróżnienie w koncernie Heineken oraz prestiżową nagrodę dla naszego browaru „Filary Polskiej Gospodarki 2010”.

Obraz leżajskiego browaru jako browaru z tradycjami, produkującego doskonałe piwo zgodnie z najwyższymi światowymi standardami nie byłby jednak pełny, gdyby nie wspomnieć o jeszcze jednej jego roli − głównego sponsora licznych wydarzeń kulturalnych i społecznych w regionie. Od lat największe imprezy na terenie ziemi leżajskiej, takie jak Dni Leżajska, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Muzyczny Festiwal Łańcut i wiele innych nie mogą się odbyć bez charakterystycznego logo w tle.

W związku ze zmianami na rynku piwa produkcję w Browarze w Leżajsku zakończono w sierpniu 2023 roku.


HISTORIA BROWARU

  • 1525
  • 1978
  • 1986
  • 1991
  • 1999
  • 2002
  • 2004
  • 2005
  • 2006
  • 2007
  • 2008
  • 2010
  • 2011
  • 2012

Pierwszy browar w Leżajsku

Przywilej budowy browaru nadał Leżajskowi król Zygmunt I Stary, jednocześnie zakazując warzenia piwa i innych trunków w odległości mniejszej niż mila od granic miasta. Piwo z browaru szybko zyskało sławę w okolicy. Swój wyśmienity smak zawdzięczało znakomitym wodom głębinowym oraz najlepszym gatunkom jęczmienia i pszenicy, wykorzystywanym do jego warzenia. Ale także − mistrzostwu lokalnych piwowarów i oświeconym wpływom zakonników z klasztoru Bernardynów, który powstał nieopodal leżajskiego browaru po tym, gdy − jak głosi legenda − browarnikowi Tomaszowi Michałkowi objawiła się Matka Boska. To za radą braci zakonnych zaczęto np. − wzorem najlepszych europejskich browarów − do gotującej się brzeczki dodawać gałkę muszkatołową, korę dębową, piołun i kminek. Podnosiło to walory smakowe leżajskiego piwa i zwiększało jego trwałość.

Powstanie drugiego browaru w Leżajsku

W XVII w. burzliwe wydarzenia wstrząsające co i rusz Rzeczypospolitą Obojga Narodów nie ominęły i Leżajska. Podczas najazdu wojsk węgierskich księcia Rakoczego browar spłonął. Odbudowany po czterech latach, działał przez niemal dwa stulecia. W II połowie XIX w. kolejny pożar zniszczył doszczętnie leżajski zakład. Po browarze i tamtejszym piwie zostały tylko wspomnienia. Sto lat później zapadła decyzja, by w Leżajsku ponownie warzono piwo. Czy zdecydowały wielowiekowe tradycje browarnicze miasta, czy pokłady wody głębinowej, które doskonale nadawały się do produkcji piwa? A może jedno i drugie? Faktem jest, że wybudowano nowy browar, który „wchłonął” jednocześnie znajdujące się w sąsiedztwie inne, starsze browary (m.in. należący dawniej do Stanickich, Lubomirskich i Potockich zakład w Łańcucie).

Festiwalowe sukcesy leżajskiego piwa

Firma od początku kultywowała tradycje warzenia piw jasnych typu pilzneńskiego. Z dobrym skutkiem, skoro piwo Leżajsk (a raczej piosenka o nim) stało się jednym z bohaterów legendarnego festiwalu w Jarocinie. Utwór „Leżajski Full” przyniósł rzeszowskiej grupie rockowej Wańka-Wstańka nagrodę publiczności i − kilka miesięcy później − debiut na festiwalu w Opolu.

Początki procesu prywatyzacji

Przekształcenie leżajskiego browaru w jednoosobową spółką Skarbu Państwa stworzyło nowe możliwości jej rozwoju. Udało się je wykorzystać dopiero za kilka lat, gdy Skarb Państwa sprzedał większościowy pakiet udziałów spółki Towarzystwu Akcyjnemu Browary Polskie SA, przekazując nieodpłatnie pozostałe 35% jej pracownikom oraz współpracującym z nią rolnikom.

Nowy właściciel, nowe wyzwania

Właścicielami browaru w Leżajsku stały się kolejno: firma Elbrewery Company Ltd. i Browary Żywiec SA, należące do koncernu Heineken. Dla leżajskiego zakładu to szansa, ale i wyzwanie − musiał dostosować się do standardów obowiązujących wszystkie spółki piwnego giganta. Rozpoczął się proces, a właściwie ciąg procesów inwestycyjnych i modernizacyjnych, m.in. unowocześniania warzelni i magazynów surowców, skomputeryzowania filtracji, wdrażania programów zwiększania wydajności. Cel tych wszystkich działań jest jasno określony − wzrost produkcji do poziomu 2 milionów hektolitrów piwa rocznie, przy jednoczesnej poprawie jego już wysokiej jakości.

Pierwszy rekord produkcji piwa

W listopadzie produkcja piwa w browarze w Leżajsku przekroczyła magiczną barierę jednego miliona hektolitrów (dla porównania: w 1978 roku wydajność nowo otwartego browaru wynosiła 600 tysięcy hektolitrów piwa rocznie i była jedną z najwyższych w Polsce).

Nowa nazwa Zakładów Piwowarskich w Leżajsku

Od stycznia leżajski browar funkcjonuje oficjalnie pod nową nazwą − Grupa Żywiec SA Browar w Leżajsku.

Modernizacji ciąg dalszy

Nowa nazwa zobowiązuje − w browarze trwa czas remontów i inwestycji (m.in. zakupiono linię do rozlewu piwa puszkowego o wydajności 22 tysiące puszek na godzinę, uruchomiono 10 tankofermentatorów i całkowicie zmodernizowano warzelnię).

Drugi rekord produkcji piwa

Proces ciągłego unowocześniania zakładu przynosi efekty. W leżajskim browarze padł kolejny rekord produkcji − 2 miliony hektolitrów piwa w ciągu roku.

Rok certyfikatów

Browar w Leżajsku uzyskał certyfikaty: Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ochroną Środowiska zgodny z wymogami normy ISO 14001 oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy zgodny z wymogami OHSAS 18001. To potwierdzenie, że w Leżajsku dbają o to, by produkować wyroby najlepszej jakości, w warunkach przyjaznych środowisku naturalnemu oraz pamiętają o zdrowiu i bezpieczeństwie konsumentów oraz pracowników.

Wyróżnienie dla prymusa

Browar w Leżajsku otrzymał, jako jedyny browar w Grupie Żywiec, certyfikat „Excellent Quality Organization”, specjalne wyróżnienie Bureau Veritas Certification dla najlepiej zarządzanej firmy.

Nagroda za wydajność i zarządzanie produkcją

Do listy certyfikatów, nagród, wyróżnień leżajski browar może dopisać Brązową Nagrodę TPM (Total Productive Managment), najwyższe wyróżnienie w koncernie Heineken. Uzyskują je browary, którym udaje się osiągnąć wymagany poziom kluczowych wskaźników wydajności oraz pozytywnie przejść przez audyt systemu zarządzania TPM. Takich browarów − a co za tym idzie − i nagród jest w Heinekenie niewiele.

Browar w Leżajsku − filarem polskiej gospodarki

Browar w Leżajsku uznany został za firmę ważną w swoim regionie nie tylko ze względu na skalę działania, ale także z racji inicjatyw podejmowanych na rzecz lokalnej społeczności i otrzymał prestiżową nagrodę „Filary Polskiej Gospodarki 2010”.
We wrześniu 2011 roku Browar w Leżajsku otrzymał prestiżowy tytuł „POLSKI PRODUCENT ŻYWNOŚCI 2011” za produkt: „Piwo pełne Leżajsk”. Nagroda ta przyznawana jest najlepszym polskim przedsiębiorstwom branży żywnościowej.

Browar w Leżajsku „Firmą Przyjazną Środowisku”

W lutym 2012 roku Decyzją Narodowej Rady Ekologicznej Browar w Leżajsku został Laureatem XIII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Certyfikat nadany został decyzją Narodowej Rady Ekologicznej „Firma Przyjazna Środowisku” dla Browaru w Leżajsku.



KONTAKT

Browar w Leżajsku
Stare Miasto
ul. Chmielna 3
37-300 Leżajsk

tel: +48 17 / 240 66 00
fax: +48 33 / 240 66 09

PODAJ ROK URODZENIA

Grupa Żywiec to odpowiedzialny producent piwa. Nasza strona dostępna jest tylko dla osób pełnoletnich.